Zlato využíva nervozitu na finančných trhoch a zhodnocuje sa

Rok 2022 je na finančných trhoch veľmi turbulentný. Investorov už nestrašia len nové formy mutácií covidu-19, zatváranie ekonomík, či kolapsy zdravotníckych zariadení, ale objavili sa nové riziká, ktoré vplývajú na rast alebo pokles hodnoty investícií.

Investori, ktorí majú vo svojom portfóliu aj zlato, však neprežívajú také nočné mory.

Vyššie sadzby ECB aj konflikt Ukrajiny s Ruskom

Prvým je riziko uťahovania menovej politiky, čiže zvyšovanie úrokových sadzieb ECB a ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania. Pri ňom sa investori obávajú stiahnutia lacných peňazí z trhu. Vytlačené peniaze, ktoré doteraz kolovali vo finančnom systéme ako blahodárna tekutina, sa môžu za pár mesiacov vytratiť.

Druhým je eskalácia konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom. Tento stav tiež zvyšuje ceny plynu a ropy, ktoré prudko dražejú a ovplyvňujú tak cenovú hladinu produktov a služieb. Stúpa inflácia na niekoľkoročné maximá. Nervozita je taká veľká, že počas posledných obchodných dní cena ropy prudko kolíše a jej cena v jednom obchodnom dni lieta o viac ako 5 dolárov za barel (159 litrov) hore alebo dole.

Bolo by vhodné, pokiaľ je to možné, vyriešiť tento konflikt diplomatickou cestou a nie silou. Náš východný sused je pre nás veľkým trhom, kam môžeme vyvážať a nadviazať ešte väčšiu spoluprácu. No to sa môže stať len vtedy, keď na Ukrajine budú ľudia žiť v mieri, bude im rásť životná úroveň.

Akciové indexy zišli zo svojich maxím

Všetky spomínané dôvody viedli ku korekcii na akciových trhoch a akciové indexy zišli zo svojich maxím. Akciový index S&P 500 končil svoje obchodovanie v roku 2021 na hodnote 4 766,18, aktuálne v utorok 22. 2. 2022 bol na hodnote 4 304,76. Čiže je nižší o takmer 461 bodov.

Ešte viac utrpel technologický index Nasdaq Composite, ktorý končil minulý rok s hodnotou 15 644,97. No v utorok 22. 2. 2022 uzavrel obchodný deň na hodnote 13 381,52, čiže od začiatku roka stráca viac ako 2 263 bodov.

Ako na súčasnú nervóznu situáciu reaguje zlato

Zlato sa správa presne tak, ako sa od neho očakáva. Udržuje hodnotu investovaných peňazí a investor môže pokojnejšie spávať. Pozrime sa na to bližšie.

Zlatu sa posledný deň v roku 2021 na Londýnskej burze darilo, obchodný deň zakončilo s cenou 1 820,10 dolárov za troyskú uncu (31,1035 gramu), čiže o 15 dolárov vyššie ako predchádzajúci deň. No v utorok 22. 2. 2022 jeho cena už bola 1 900,10 dolárov za troyskú uncu. Hodnota jednej unce vzrástla o 80 dolárov.

Situácia, ktorá nastala, je pre nás pripomenutím starého investičného pravidla. Je dôležité, aby sme investície diverzifikovali a nevkladali všetky peniaze na jednu kartu. Ten, kto si to uvedomuje, neprežíva nočné mory pri páde akcií.

Vhodný diverzifikátor aj pre malých investorov

Všetky finančné nástroje na trhu majú svoje riziká a, samozrejme, aj cena zlata, podobne ako je to pri investovaní do akcií alebo fondov obchodovaných na burze, môže kolísať. Ale aj napriek tomu sú investície do zlata či iných drahých kovov najbezpečnejšie na trhu a v investičnom portfóliu plnia úlohu poistky.

Zlato, ako trvalá hodnota, by malo predstavovať 10 až 20 percent investičného portfólia, a to nielen u veľkých investorov, ale aj u bežných klientov. Keďže uchováva hodnotu v čase, malo by v portfóliu tvoriť investíciu s najdlhším horizontom, pokojne aj 20 či 30 rokov.

Kúpiť zlatý šperk? Nič nezvyčajné…

Slováci postupne začínajú objavovať aj výhody investičného zlata. Dôležité je pochopiť, aké miesto má zlato v portfóliu klienta, pretože má slúžiť ako poistka pred nepredvídateľnými vplyvmi, nervozitou na finančných trhoch či konfliktmi, aké sa dejú vo svete aj v súčasnosti.

Kúpiť zlatý šperk pri narodení dieťaťa alebo pri svadbe je pre nás normálne, no investovať do investičného zlata už menej. Málokto si uvedomuje, že aj šperk udržuje hodnotu peňazí v čase a jeho cena rastie s pribúdajúcimi rokmi. Či ide o zlaté mince, tehličky, alebo šperky, ich cena časom neklesá, nestráca na hodnote.

Rozdiel je ale v tom, že ak si kúpite investičné zlato, ide o čistý kov s rýdzosťou 999,9 /1000 AU. Je to zlato bez prímesí, ktoré sa však v šperkoch nachádzajú. Okrem toho, investičné zlato nakupujú klienti, resp. sporitelia bez DPH a od dane je oslobodený aj zisk pri jeho predaji.